بزرگترین نرمش قهرمانانه تاریخ

نتایج صلح امام حسن علیه السلام (به مناسبت سالروز صلح امام حسن«ع»)
 

 

امیر المؤمنین ـ علیه السلام ـ در 21 رمضان سال 40 هجری قمری در کوفه شهید شد. آن حضرت در حالی به شهادت رسید که به دلایلی منطقه شام را نتوانست از دست معاویه خارج سازد و استاندار مورد نظر خود را به آن جا گسیل دارد. مزدوران معاویه حتی مالک اشتر را که با حکم علی ـ علیه السلام ـ عازم مصر بود، به شهادت رسانیدند و علاوه بر شام که کاملاً در اختیار معاویه بود، نیروهای معاویه با نفوذ به قلمرو و حکومت علی ـ علیه السلام ـ و ایجاد رعب و وحشت، حرکت های ایذائی انجام می دادند.در چنین شرایطی امام حسن ـ علیه السلام ـ حکومت را به دست گرفت و شش ماه بعد ناچار شد از حکومت کناره گیری کند و آن را به معاویه واگذار نماید.[3]
امام حسن ـ علیه السلام ـ با این که از لحاظ نظامی در وضعیتی بسیار ضعیف قرار داشت، امّا شروط زیادی را به معاویه تحمیل کرد. که می توان همین شروط را از نتایج صلح برای اسلام دانست اگر چه فواید بسیار روشن و برجسته دیگری نیز در طول تاریخ برای این صلح بوده است.
1. حسن بن علی ـ علیهما السلام ـ حکومت و زمامداری را به معاویه واگذر می کند، مشروط به آن که معاویه طبق دستور قرآن مجید و روش پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ رفتار کند.
2. بعد از معاویه، خلافت، از آن حسن بن علی ـ علیهما السلام ـ است و اگر برای او حادثه ای پیش آید، حسین بن علی ـ علیه السلام ـ زمام امور مسلمانان را در دست می گیرد و معاویه حق ندارد کسی را به جانشینی خود انتخاب کند.
3. بدعت ناسزا گویی و اهانت نسبت به امیر المؤمنین ـ علیه السلام ـ و لعن آن حضرت در حال نماز باید متوقف شود و از علی ـ علیه السلام ـ جز به نیکی نباید یاد شود.
4. مبلغ پنج میلیون درهم که در بیت المال کوفه موجود است، از موضوع تسلیم حکومت به معاویه مستثنا است و باید زیر نظر امام مجتبی ـ علیه السلام ـ مصرف شود. هم چنین معاویه باید در تعیین مقرّری و بذل مال، بنی هاشم را بر بنی امیّه ترجیح بدهد و نیز باید معاویه از خراج «دار ابگرد» فارس مبلغ یک میلیون درهم در میان بازرگانان شهدای جنگ جمل و صفیّن که در رکاب امیرمؤمنان ـ علیه السلام ـ کشته شده اند، تقسیم کند.

5. معاویه تعهد می کند که تمام مردم، اعم از سکنه شام و عراق و حجاز، از هر ن‍ژادی که باشند، از تعقیب و آزار وی در امان باشند و از گذشته آن ها صرف نظر کند و احدی از آن ها را به سبب فعالیّت های گذشته شان بر ضدّ حکومت معاویه، تحت تعقیب قرار ندهد و مخصوصاً اهل عراق را به خاطر کینه های گذشته، آزار نرساند.
علاوه بر این معاویه تمام یاران علی ـ علیه السلام ـ را در هر کجا که هستند، امان می دهد که هیچ یک از آن ها را نیازارد و جان و مال و ناموس شیعیان و پیروان علی ـ علیه السلام ـ در امان باشند و به هیچ وجه تحت تعقیب قرار نگیرند و کوچک ترین ناراحتی را برای آن ها ایجاد نکند، حقّ هر کسی به وی برسد و اموالی که از بیت المال در دست شیعیان علی ـ علیه السلام ـ است، از آن ها پس گرفته نشود. هم چنین نباید هیچ گونه خطری از ناحیه معاویه متوجه حسن بن علی ـ علیهما السلام ـ و برادرش حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و هیچ یک از افراد خاندان پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ بشود و نباید در هیچ نقطه ای موجبات خوف و ترس آن ها را فراهم سازد.
در پایان پیمان، معاویه اکیداً تعمّد کرد که تمام مواد آن را محترم شمرده، دقیقاً به مورد اجرا بگذارد. او خدا را بر این مسأله گواه گرفت و تمام بزرگان و رجال شام نیز گواهی دادند.
نتایج صلح امام حسن ـ علیه السلام ـ
علامه مجاهد، مرحوم سید شرف الدین عاملی در مقدمه ای که بر کتاب ارزشمند «صلح الحسن» تالیف شیخ راضی آل یاسین، نوشته، چنین می نگارد:
مهم ترین هدف امام حسن ـ علیه السلام ـ آن بود که پرده از چهره واقعی این طاغیان بردارد و آنان را آن طور که بودند، بشناساند، تا از عملی شدن نقشه هایی که برای از بین بردن رسالت جدّش پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ کشیده بودند، جلوگیری نماید و این هدف امام ـ علیه السلام ـ به طور کلی برآورده شده و ماسک از چهره کثیف امویان بر افتاد و ماهیت پلید آنان، آشکار گشت.
از برکت تدبیر امام حسن ـ علیه السلام ـ بود که برادرش سید الشهداء ـ علیه السلام ـ آن انقلاب بزرگ را که روشن گر حقیقت و عبرت بخش خردمندان بود، به وجود آورد.
این دو برادر دو رویه یک رسالت بودند که وظیفه و کار هر یک، در جای خود و در اوضاع و احوال خاصّ خود از نظر ایفای رسالت و تحمل مشکلات و نیز از نظر فداکاری و از خود گذشتگی، درست معادل و هم وزن دیگری بود.
حسن ـ علیه السلام ـ از بذل جان خود دریغ نداشت و حسین ـ علیه السلام ـ در راه خدا جانبازتر از حسن ـ علیه السلام ـ نبود. چیزی که هست، حسن ـ علیه السلام ـ جان خود را در یک جهاد خاموش و آرام فدا کرد و چون وقت شکستن سکوت رسید، شهادت کربلا واقع شد؛ شهادتی که پیش از آن که حسینی باشد، حسنی بود!
از نظر خردمندان صاحب نظر، واقعیت فداکاری در روز «ساباط» از روز «عاشورا» ریشه دار تر بود، زیرا امام حسن ـ علیه السلام ـ آن روز در صحنه فداکاری نقش یک قهرمان شکیبا و پایدار را در چهره یک شکست خورده از پای در آمده ایفا کرد.
از این جاست که شهادت عاشورا در مرتبه اول، حسنی بود و در مرتبه دوم حسینی، زیرا این حسن ـ علیه السلام ـ بود که در واقع شالوده نهضت عاشورا را ریخت و آن را به ثمر رساند.
پیروزی امام حسن ـ علیه السلام ـ متوقف بود بر این که حقیقت را با صبر و حکمت خویش روشن کند و در پرتو این روشنی بود که امام حسین ـ علیه السلام ـ توانست به آن پیروزی پر شکوه و نمایان دست یابد.
گویی امام حسن و امام حسین ـ علیهم السلام ـ (به منظور روشن کردن ماهیّت ضدّ اسلامی حکومت اموی و بیدار کردن مردم از غفلت) بر سر یک برنامه متفقاً تصمیم گرفته بودند که هر یک نقشی ایفا کنند. منتهی نقش امام حسن ـ علیه السلام ـ نقش صبر و پایداری حکیمانه باشد و نقش امام حسین ـ علیه السلام ـ نقش انقلاب و قیام مردانه، از این دو نقش یک تاکتیک کامل در راه هدف واحد به وجود آید.
از این جا بود که پس از واقعه ساباط و کربلا، مردم بیدار شدند و شروع کردند به فکر کردن در مسائل و حوادث و پی به ماهیت پلید بنی امیّه بردند.
خلاصه: 1. امام حسن ـ علیه السلام ـ با صلح خود توانست جان خود و بنی هاشم و شیعیان را در آن مقطع تاریخی از کشته شدن و تار و مار شدن بی نتیجه حفظ نماید.
2. آن حضرت با صلح خود، بستری را فراهم ساخت تا در یک مدّت حدود 20 ساله، شیعیان به لحاظ کمّی و کیفی رشد قابل توجهی بکنند.
3. آن حضرت با صلح خود توانست دین پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ را حفظ نماید.
4. آن حضرت با تحمیل شروطی بر معاویه، وی را از انظار مردم و در افکار عمومی و تاریخی رسوا ساخت.
5. هر چند که معاویه به مفاد صلح نامه عمل نکرد، اما همین عمل موجب گشت تا امام حسین ـ علیه السلام ـ با استناد به همین صلح نامه علیه یزید قیام کند، زیرا یکی از مفادّ صلح نامه در موروثی نکردن حکومت بود.
6. این عقب نشینی تاکتیکی امام حسن ـ علیه السلام ـ باعث بیداری جهان تشیّع و در نتیجه زمینه ای برای قیام امام حسین ـ علیه السلام ـ گشت.
7. مردم کوفه در موقع صلح امام حسن ـ علیه السلام ـ هنوز با ماهیّت پلید معاویه آشنا نبودند، ولی کناره گیری اجباری امام حسن ـ علیه السلام ـ باعث شد تا آن ها به مرور زمان با ماهیّت واقعی بنی امیّه و به وی‍ژه معاویه آشنا شوند.
حال باید دید در این توافق نامه ژنو که عده ای آن را فتح الفتوح خود می دانند و هیچ کس قبل از این نمی توانست به آن برسد و فقط و فقط این دولت و دستگاه دیپلماسی می توانست به این افتخار نائل آید؟؟!! همان دستاوردی است که سالیان سال با اهدای خون هزاران عزیز این مرزو بوم برایش جانفشانی کردند؟؟؟!!! آنچه به نظر حقیر می رسد این دستاورد چیزی جز وادادگی و سر تسلیم در مقابل استکبار فرود آوردن نیست.اما از آنجایی که مولا و مقتدایمان فرمودند اینان فرزندان انقلابند و به آنان خوشبین هستیم ما هم صبر می کنیم تا انشاالله دستاورد و نتیجه آن به نفع و صلاح این مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد. 
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
1ـ صلح امام حسن ـ علیه السلام ـ پر شکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ، تالیف راضی آل یاسین، ترجمه سید علی خامنه ای.
2ـ سیره پیشوایان، تالیف مهدی پیشوائی.
3ـ حیات فکری و سیاسی امامان شیعه، تالیف رسول جعفریان.
4ـ تاریخ خلفا از رحلت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ تا زوال امویان، تالیف رسول جعفریان.

/ 12 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جوانان منتظر

اللًّهُـ‗__‗ـمَ صَّـ‗__‗ـلِ عَـ‗__‗ـلَى مُحَمَّـ‗__‗ـدٍ وَ آلِ مُحَمَّـ‗__‗ـَد سم رب المهدی المنتظر السلام عليك ياصاحب العـــصـــــر و الزمان(عج) .. تنها شبای جمعه نیس که دلگیر است کافیست دلت گیر باشد... خدایا مرا به خاطر گناهانی که در طول روز با هزاران قدرت عقل توجیهشان می‌کنم ببخش! شهید مصطفی چمران اللًّهُـ‗__‗ـمَ صَّـ‗__‗ـلِ عَـ‗__‗ـلَى مُحَمَّـ‗__‗ـدٍ وَ آلِ مُحَمَّـ‗__‗ـَد

الف م

سلام ممنون از حضورتون بزرگوار . وب شما خیلی وقته همسایه وب ما شده . شماره لینک شما 19 هست . یا علی

حلقه صالحین شهید اسماعیل زاده تسوجی

سلام با افتخار لینک شدین

آرمانهای انقلابی یک ملت

سلام همسنگر عالی بود. فقط اجازه بدهید دو نکته خدمتتان عرض کنم. اول اینکه همانطور که امام خامنه ای فرمودند ما در شرایط صلح امام حسن نیستیم بلکه در شرایط بدر و خیبریم و دشمن در مقابل خودش عاشورا و عاشوراییان را خواهد دید. دوم اینکه شباهت امریکا و معاویه همان بس که هر دو باطل و مخالف حق و حقیقت بودند و هر دو به پیمان و عهد خود وفادار نیستند. یا علی مدد

آرمانهای انقلابی یک ملت

سلام مجدد اگر تمایل به تبادل لینک دارید منو به نام آرمانهای انقلابی یک ملت لینک کنید و بهم اطلاع بدهید. التماس دعای فرج

چی دوست داری

با سلام.... چی دوست داری بدونی سیاست بازار کار افزایش رتبه وبلاگ فرهنگی ورزشی چی؟ هرچی می خوای اینجا هست http://moejezat.mihanblog.com/ سر بزن ضرر نمی کنی

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐────────────────────────────────────────────────────────┌ │پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: │ │هر كه خدا را، آنگونه كه سزاوار اوست، بندگى كند، خداوند بيش ازآرزوها و كفايتش به او عطا مى كند│ │بحارالانوار، جلد ۷۱، صفحه ۱۸۳ │ ┘────────────────────────────────────────────────────────└

محبان مهدی(عج)

سلام ممنون ک بمن سر زدی خواستی لینکم کن بعد خبر بده لینکت کنم لبیک یا خامنه ای سایت فرهنگی ،خبری تاریخچه و معجزات امامزاده سید علی کیا(ع)ابن امام موسی کاظم(ع)گیلان-لاهیجان-لیالمان http://moejezat.mihanblog.com/

آرمانهای انقلابی یک ملت

سلام کاملا صحیح است صلح حضرت امام حسن (ع) را نباید با توافقنامه ژنو مقایسه کرد. راستی دوست من ممنونم که ما را در جمع دوستان لایی خودتان قرار دارید. امیدوارم که ما رو هم لینک کنید. با تشکر